Cukrzyca jest uważana za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie. Zachorowalność lawinowo narasta i zwiększa się we wszystkich grupach wiekowych, najbardziej u osób w wieku (45-65 r.ż.). W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln osób. Mówimy tutaj o osobach zdiagnozowanych. Tymczasem część osób ma stan przedcukrzycowy lub nie wie, że ma cukrzycę.
Cukrzycę dzieli się na dwa podstawowe typy: typ 1 i typ 2.
Cukrzyca typu 1 to choroba o charakterze autoimmunologicznym, której cechą charakterystyczną jest to, że układ odpornościowy organizmu działa niekorzystnie na komórki trzustki produkujące insulinę, niszcząc je i powodując nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Aby poprawić jakość życia Pacjenta z cukrzycą typu 1 konieczne jest regularne przyjmowanie insuliny, która pozwala utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Jak podaje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF), cukrzyca typu 1 stanowi około 10% wszystkich zachorowań na cukrzycę na świecie.
Cukrzyca typu 2 jest znacznie częstszą odmianą cukrzycy. Stanowi około 90% wszystkich przypadków zachorowań. Jej cechą charakterystyczną jest to, że organizm nieprawidłowo wykorzystuje produkowaną insulinę lub wytwarza jej zbyt małą ilość. Wstępne stadium cukrzycy typu 2 nazywane jest stanem przedcukrzycowym. Dolegliwość ta nie daje zwykle żadnych istotnych objawów, a co za tym idzie, często nie jest diagnozowana. Osoby cierpiące na stan przedcukrzycowy są zagrożone rozwojem cukrzycy typu 2, patologii uważanej obecnie za chorobę cywilizacyjną i prowadzącą do szeregu poważnych powikłań, w tym do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zawałów, udarów, chorób nerek czy problemów ze wzrokiem.
Wystąpieniu cukrzycy typu 2 sprzyja wiele czynników:
• predyspozycja genetyczna – występowanie cukrzycy w rodzinie;
• nadwaga, podwyższone ciśnienie krwi, podwyższone stężenie lipidów we krwi;
• sylwetka typu jabłko – nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy talii;
• niezdrowy tryb życia(brak ruchu, palenie tytoniu, dieta niskobłonnikowa i/lub wysokotłuszczowa;
• przebyta cukrzyca ciążowa;
• wiek powyżej 45 lat;
• leki które pogarszają metabolizm cukru;
• choroby hormonalne (np. zespół policystycznych jajników).
Zapraszamy Naszych Pacjentów do badań wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2.
Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.
W ramach programu zapewniamy :
badania, analizy badań
konsultacje lekarskie
konsultacje dietetyczne
Zapisy w godz. 12.00-18.00 Przychodnia „ZDROWIE” ul. Legionistów38 tel. 48 612 07 74.
0 komentarzy