Postęp technologiczny i dynamiczna cyfryzacja wprowadziły fundamentalne zmiany w sposobie spędzania wolnego czasu przez młodsze pokolenie. Ograniczenie aktywności fizycznej ,korzystanie z urządzeń elektronicznych (komputerów ,smartfonów) w wymuszonej, zgarbionej pozycji, noszenie przez dzieci coraz cięższych szkolnych plecaków negatywnie wpływają na rozwój postawy ciała i mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian układu kostno-mięśniowego. Według danych Instytutu Matki i Dziecka w Polsce około 90% dzieci ma wady postawy, stóp i kolan. Według danych NFZ w latach 2019-2023 liczba pacjentów w wieku 15-17 lat z rozpoznaniem wad kręgosłupa wzrosła o ponad 15%.
W życiu dziecka wyróżnia się dwa krytyczne momenty, które sprzyjają powstawaniu wad: rozpoczęcie nauki szkolnej oraz dojrzewanie. Pierwsze i największe zagrożenie dla utrwalenia się niewłaściwych nawyków w postawie pojawia się między 6 a 7 rokiem życia .Związane jest to ze zmianą trybu życia dziecka. Dzieci, które spędzały dotychczas dzień na zabawach ruchowych w przedszkolu, po rozpoczęciu nauki szkolnej połowę czasu w ciągu dnia, przebywają w pozycji siedzącej, co wpływa na zmianę ułożenia kręgosłupa. Jeśli dodać do tego fakt, że coraz młodsze dzieci spędzają długie godziny przed komputerem lub telefonem, efekty są niestety opłakane.
Drugim newralgicznym okresem, kiedy dziecko jest najbardziej narażone na wady postawy, jest okres dojrzewania. U dziewcząt to 11-13 lat, u chłopców 13-14 lat – w tym czasie następuje szybki wzrost kończyn dolnych, zmiana proporcji ciała i przyrost wagi. Dochodzi do zaburzenia dotychczasowej równowagi, zmian proporcji ciała i przeniesienia środka ciężkości.
Według raportu Instytutu Matki i Dziecka, najczęściej występujące schorzenia u dzieci to: wady kręgosłupa (plecy okrągłe, plecy okrągło-wklęsłe, plecy wklęsłe, plecy płaskie, skolioza – skrzywienie boczne kręgosłupa), wady klatki piersiowej (kurza klatka piersiowa, klatka piersiowa lejkowata), wady kończyn dolnych i stóp.
Wady postawy, stóp i kolan u dzieci są schorzeniem, które wymaga szybkiej diagnozy i interwencji. Dlatego też,zachęcamy rodziców i opiekunów do udziału w spotkaniu z fizjoterapeutą –Diagnostyka i terapia w wadach postawy u dzieci. Podczas warsztatu dowiesz się m.in. jakie sygnały powinny zaniepokoić rodzica w postawie i chodzie dziecka, jak zniwelować ryzyko wystąpienia nieprawidłowej postawy oraz jak wygląda diagnostyka zaburzeń postawy ciała oraz stóp w Akademii Zdrowia . Przybliżymy również postępowanie terapeutyczne jeśli już stwierdzono nieprawidłowość w postawie ciała czy stóp Twojej pociechy.
Termin i miejsce spotkania-11.03.2025r godz.18.00 Akademia Zdrowia Pionki ul. Aleje Lipowe12.
Zapisy tel. 48 362 41 33 ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.
Zapraszamy.