Przed badaniem krwi!
✓ Napij się wody, ale nie kawy ,herbaty czy słodzonych napojów .
Rano przed badaniem wypij maksymalnie jedną szklankę wody niegazowanej, aby nawodnić organizm. Picie wody pomaga rozrzedzić krew, dzięki czemu łatwiej jest ją pobrać. Pamiętaj, aby nie przesadzić, ponieważ zbyt duża podaż płynu może spowodować, że krew ulegnie za bardzo rozcieńczeniu.
✓ nie pij alkoholu na dwa dni przed badaniem
✓ pamiętaj, aby być na czczo
Pobranie krwi na badanie morfologii wykonuje się zwykle w godzinach porannych tj. pomiędzy 7:00 a 09:00. Dlatego ostatni posiłek powinniśmy spożyć między godziną 18:00 a 21:00 w zależności, o której planujemy wykonanie pobrania krwi. Pamiętaj, aby posiłek spożyty dzień wcześniej na kolację był lekkostrawny.
✓ nie pal papierosów w dniu badania
Dym z papierosów (i tych elektronicznych) negatywnie wpływa na obraz morfologii krwi.
✓ nie wykonuj badania w trakcie miesiączki
Choć krwawienie menstruacyjne nie jest zwykle wymieniane jako przeciwskazanie do badania morfologii krwi, to w jego trakcie dochodzi do intensywnego zużycia płytek krwi. Dlatego w trakcie miesiączki może dojść do spadku liczby płytek krwi . Jeśli jest to możliwe, wykonaj badanie morfologii krwi 2-3 dni po ustąpieniu krwawienia.
Przed mammografią!
✓ Nie używaj przed badaniem dezodorantu, balsamów, mleczek do ciała i innych kosmetyków, szczególnie z talkiem (mogą pozorować mikrozwapnienia),
✓ Na badanie mammograficzne najlepiej udaj się w pierwszej połowie cyklu po miesiączce. Obrzęk i tkliwość piersi są wówczas mniejsze, dlatego badanie będzie mniej bolesne.
Przed kolonoskopią!
✓ Na pięć dni przed kolonoskopią nie należy spożywać produktów zawierających pestki i nasiona, gdyż mogą one zalegać w jelitach i wpływać na obraz badania, utrudniając jego przeprowadzenie.
✓ Na dzień przed kolonoskopią nie jest wskazane jedzenie świeżych owoców i warzyw oraz ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika, a także jedzenia w kolorze czerwonym i fioletowym.
Przed badaniem USG jamy brzusznej
✓ Na godzinę przed badaniem USG jamy brzusznej absolutnie zabronione jest palenie tytoniu .
✓ W dniu badania USG brzucha pacjent powinien być na czczo. Oznacza to wstrzymanie się od jakiegokolwiek jedzenia na 5-6 godzin przed badaniem USG jamy brzusznej.
✓ Godzinę przed badaniem USG najlepiej jest wypić 1 litr wody i nie oddawać moczu, aby na samo badanie zjawić się z wypełnionym pęcherzem.
Przed pomiarem ciśnienia krwi
✓ Pomiar nie powinien być poprzedzony spożyciem posiłku czy wypaleniem papierosa.
✓ Przed samym badaniem powinno się przez ok. 5 minut odpocząć w pozycji siedzącej, aby uniknąć wpływu czynników stresowych. Pacjent w chwili pomiaru nie powinien być zdenerwowany.