Analiza składu ciała jest niezwykle przydatnym narzędziem, które dostarcza nam wielu cennych informacji na temat naszego organizmu. Wykonujemy analizę składu ciała na podstawie pomiarów bioimpedancji elektrycznej(BIA) przy użyciu profesjonalnych, medycznych(atesty medyczne) analizatorów TANITA oraz CHARDER.
Do najważniejszych parametrów pomiaru należą:
✓ Poziom tkanki tłuszczowej
Pomiar tkanki tłuszczowej jest ważnym wskaźnikiem pozwalającym określić nadwagę i otyłość. Utrzymanie poziomu tkanki tłuszczowej w wartościach referencyjnych wpływa na dłuższe cieszenie się pełnym dobrostanem fizycznym oraz dobrym samopoczuciem.
✓ Poziom tkanki tłuszczowej trzewnej ( wisceralnej)
Nie każda lokalizacja tkanki tłuszczowej w ludzkim organizmie ma takie samo znaczenie dla zachowania dobrej kondycji zdrowotnej i zmniejszania ryzyka rozwoju chorób przewlekłych. Tkanka tłuszczowa trzewna kumuluje się dookoła narządów jamy brzusznej. Jest aktywniejsza hormonalnie od tłuszczu podskórnego, przez co stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia niż tkanka tłuszczowa podskórna. Podwyższony poziom wisceralnej tkanki tłuszczowej będzie zwiększał ryzyko chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy typu II oraz insulinooporności, nowotworów.
✓ Wskaźnik podstawowej przemiany materii (BMR)
Wskaźnik BMR obrazuje minimalny wydatek energetyczny, jaki musi być przeznaczony na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych. Podstawowa przemiana materii stanowi od 45% do 70% dziennego zapotrzebowania energetycznego człowieka. Informacja ta jest fundamentem stworzenia zdrowego oraz efektywnego leczenie dietetycznego.
✓ Masa mięśni
Pomiar ten pozwala dostrzec pierwsze symptomy sarkopenii – związanego z wiekiem. Sarkopenia to choroba mięśni charakteryzująca się głównie spadkiem siły mięśniowej. Konsekwencją sarkopenii są upadki i urazy oraz pogarszająca się sprawność fizyczna. W zapobieganiu chorobie duże znaczenie ma jej wczesne zdiagnozowanie oraz podjęcie działań, które zapobiegną dalszej utracie siły mięśniowej. Należą do nich odpowiednia aktywność fizyczna i prawidłowo zbilansowana dieta.
✓ Body Mass Index (BMI)
Wskaźnik masy ciała jest poglądową daną. Podwyższone BMI jest związane z wyższym ryzkiem wystąpienia chorób związanych z nadwagą i otyłością.
✓ Zawartość wody (TBW – całkowita woda w organizmie, ICW – woda wewnątrzkomórkowa, ECW – woda zewnątrzkomórkowa)
Odpowiedni poziom nawodnienia jest podstawowym elementem zachowania zdrowia. Ponad połowa ciała człowieka składa się z wody. Odpowiada za regulację temperatury całego ciała oraz wykorzystywana jest w procesie oczyszczania organizmu. Utrata wody z ciała jest procesem ciągłym – poprzez pot, oddychanie, oddawanie moczu dlatego tak istotnym jest by zapewnić sobie zdrowy poziom nawodnienia organizmu regularnie go nawadniając. ECW informuje o ewentualnym zatrzymaniu wody w organizmie i określa ryzyko wystąpienia obrzęków.
Urządzenia określają również takie parametry jak:
• Analiza segmentowa i ocena dysproporcji ciała. Dzięki segmentowej analizie tułowia, dolnej i górnej części ciała, raport w sposób bardzo czytelny pokazuje wszystkie dysproporcje i asymetrie w masie beztłuszczowej i tłuszczowej w porównaniu do stanu normalnego. Razem z określeniem typu sylwetki (6 typów) pomaga w ocenie postępów leczenia i wskazuje obrazowo na obszary wymagające działań naprawczych.
• Jakość mięśni. Jedną z unikalnych funkcji CHARDER jest szacowanie siły chwytu, którą typowo mierzy się za pomocą dynamometru. Siła mięśni dłoni i przedramion jest silnie skorelowana z masą i siłą całego ciała, i często używana jako zastępcza miara siły całego ciała. Ten ważny wskaźnik jakościowy mięśni możemy oszacować automatycznie w ramach jednego całościowego pomiaru.
• Kąt fazowy (50 KHz)- odzwierciedla stan błon komórkowych i pomaga określić ogólne zdrowie komórkowe organizmu. Jest to dodatkowa cenna informacja pomagająca w kontroli powrotu do zdrowia i sprawności.
W przypadku dokonywania pomiaru u dzieci, urządzenie CHARDER oferuje specjalny raport, który zawiera informacje bardziej adekwatne u pacjentów w wieku dziecięcym, gdzie standardy zakresów BMI zmieniają się wraz z wiekiem i są bardziej skorelowane ze wzrostem.
Jak przygotować się do badania?
• Pomiar jest wykonywany przez bose stopy, nie należy tego dnia smarować ich kremem.
• Na czas badania należy odłożyć z dala od ciała telefon komórkowy lub inne urządzenia elektroniczne, np. zegarek oraz metalowe przedmioty, np. klucze.
• Badanie można zrobić o każdej porze dnia i nie wymaga ono specjalnego przygotowania. Pomiar kontrolny warto jednak wykonywać w podobnych warunkach – to samo urządzenie, pora dnia.
• W dniu badania warto zrezygnować z kawy, mocnej herbaty, energy drinków, alkoholu. Bezpośrednio przed pomiarem (do 2 godzin) nie jeść i nie pić i nie wykonywać intensywnej aktywności fizycznej.
• Przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.
Przeciwwskazaniem do wykonania analizy składu ciała metodą BIA jest wszczepiony rozrusznik serca. Nie wykonuje się również analiz kobietą ciężarnym. Co prawda natężenie i częstotliwość prądu stosowana w technologi BIA nie powinna mieć wpływu na płód, jednak taka analiza byłaby zupełnie niemiarodajna z racji na zmieniające się nawodnienie podczas trwania ciąży.