USG jamy brzusznej to nieinwazyjne, bezbolesne badanie, które pozwala na ocenę narządów w obrębie jamy brzusznej, m.in. wątrobę, drogi żółciowe, trzustkę czy nerki. Badanie pomaga wykryć rozmaite schorzenia, m.in. złogi w układzie moczowym, stany zapalne otrzewnej, guzy, torbiele, uszkodzenia po urazach. Pozwala także monitorować leczenie nowotworów zlokalizowanych w tym miejscu oraz wykrywać przerzuty.
Jak przygotować się do badania USG? Czego nie robić przed badaniem?
Najlepiej, jeśli dzień przed badaniem nie jeść ciężkostrawnych potraw, smażonych. Zalecana jest dieta lekkostrawna, jednak z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa. Jeśli to możliwe, to na badanie warto przyjść na czczo, a ostatni posiłek najlepiej zjeść dzień wcześniej do godz. 18.00. Jeśli badanie odbywa się późno, to zalecane jest, by nie jeść 6 godzin przed nim. Nie powinno się pić kawy, herbaty, słodzonych napojów. Dozwolona jest niegazowana woda. Nie wolno także żuć gumy, palić tytoniu.
Ważne jest, by w trakcie badania pęcherz był pełny, dlatego zaleca się wypić około 1 litr wody na godzinę przed badaniem i nie oddawać w tym czasie moczu. Jeśli dokuczają nam wzdęcia, można przyjąć lekarstwa ułatwiające wydalanie gazów jelitowych np. Espumisan, lub podobne.