Badanie elektrycznej czynności serca, czyli tzw. elektrokardiografia (EKG), to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, stosowanych w kardiologii. Zleca się go zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku podejrzenia problemów kardiologicznych. Badanie przeprowadzane jest przez minimum 24 godziny, a w niektórych przypadkach nawet przez kilka dni. Dzięki ciągłemu zapisowi pracy serca możliwa jest ocena dynamicznych zmian zachodzących w mięśniu sercowym i zdiagnozowanie utajonych zaburzeń, których nie można wykryć w standardowym, spoczynkowym badaniu EKG. Holter EKG jest badaniem całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym.
Holter umożliwia ocenę pracy serca również w trakcie snu. Jest to istotne ponieważ w niektórych
przypadkach to właśnie tylko wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń jego funkcji.
Kiedy założyć holter EKG? Wskazania:
* Choroba niedokrwienna serca,
* Nawracające omdlenia i zasłabnięcia,
* Zaburzenia rytmu serca (nierówne lub przyspieszone bicie lub kołatanie),
* Monitorowanie pracy rozrusznika serca,
* Nadciśnienie tętnicze,
* Choroba wieńcowa,
* Przebyty zawał serca,
* Napady duszności.
Jak się przygotować?
* Załóż wygodne, luźne ubranie (np. rozpinaną koszulę, T-shirt). W gabinecie personel medyczny
odtłuści miejsca, w których trzeba przykleić elektrody (jeśli masz owłosioną klatkę piersiową,
konieczne będzie wygolenie miejsc przyczepu elektrod).
* Podczas przeprowadzanego zapisu pacjent powinien realizować normalną aktywność. Należy jednak zrezygnować z kąpieli, ponieważ urządzenie nie jest wodoodporne. Konieczne jest zachowanie ostrożności podczas ubierania, aby nie doszło do przypadkowego odpięcia elektrod i przerwania zapisu.
* Staraj się nie korzystać z telefonu komórkowego (jego pole magnetyczne może zakłócić zapis wyników w urządzeniu, zwłaszcza w rejestratorach cyfrowych). Jeśli musisz użyć telefonu, trzymaj go jak najdalej od rejestratora EKG.
* W trakcie trwania badania warto odnotowywać godziny, w trakcie których odczuwa się dolegliwości, takie jak zawroty głowy, kołatanie serca, wzrost ciśnienia czy ból w
klatce piersiowej. Pozwoli to powiązać dane zdarzenia z czynnością serca w danym momencie.
Holter EKG zakładany jest na całą dobę, zatem monitoruje on również pracę serca podczas snu. * * Gdy urządzenie jest podłączone, nie zaleca się spania na brzuchu.